Blog

Hava Trafiğine Yeni çözümler ve İHA’lar

20 Eylül 2019

ABD Başkanı Trump 5 Haziran’da ABD hava trafik kontrol (ATC) sistemi üzerine planlarını yayınladı. Mart ayından bu yana gündemde olan konu İHA’ların hızlı gelişimi ile tekrar gündeme geldi.

Son zamanlarda Amerika ve diğer ülkelerin İHA’lara verdiği önem küçümsenmeyecek derecededir. ABD özelleştirme ile beraber İnsansız Hava Araçlarını izleme sistemini devreye sokmayı ve ABD hava sahası ile İHA’ları güvenli bir şekilde birleştirmeyi planlıyor.

“Bence bu özelleştirme drone teslimatları ve drone taksilerinde önünü açacaktır. İHA’ların ulusal hava sahasına entegrasyonu Jet Çağının başlangıcından bu yana havacılık için en büyük teknolojik meydan okuma olacaktır. “

Trump’un hava trafik kontrolünün özelleştirilmesi planı Senato tarafından görüşülecektir. Ülke çapında hava trafik kontrolünü yönetmek üzere özel bir sivil toplum kuruluşu oluşturulması planlanmaktadır. Bu kuruluş, büyük havayolu şirketlerinden ve havacılık uzmanlarından oluşacaktır ve FAA gözlemci görevi üstlenecektir.

‘’Akıllı yeni ulaşım teknolojisi akıllı altyapıya ihtiyaç duyar. İnsanlı veya insansız hava araçlarının hava sahasını güvenli bir şekilde paylaşmalarına olanak tanıyan akıllı altyapıya ihtiyacımız vardır ve son olarak, gelişmekte olan teknolojiye ayak uydurmak için ; yenilikçiliği teşvik etmek, yaratıcılığı korumak ,güvenliği sağlamak ve düzenleyici bir yaklaşım gerektiğini unutmayalım.’’
  • Ahmet Özkaya